COMPETITIONS

  • 3RD PLACE HUMOROUS MONOLOGUES

    • KARA ORR​

  • SUPERIOR MEDALISTS

    • SYDNEY LANE

    • BRINLEY BETTIS

    • ASHLYN DURFEE

    • KARA ORR

    • ELLIE JORGENSEN

    • AJ RINDLISHBACHER

    • HANNAH GLAZNER

    • VAL GRIMES

    • TANNA LAVERY

    • MEKHIA WHITE

    • RION RICHENS

    • LILLY HILTON

    • ALEXIS TERRY

    • TYLER PYNE

    • JORDAN HALL

    • HELEN WHEELER

    • JAKE LANEY

2022 5A STATE Competition

2022 5A Region Competition

  • 3RD PLACE OVERAL SWEEPSTAKES

  • BEST ACTOR AWARD - LAUGHING STOCK

    • BRINLEY BETTIS

  • 1ST PLACE SET DESIGN

    • ALEXIS TERRY

  • 3RD PLACE SET DESIGN

    • KAY COOMBS & COOPER MORTENSEN

IMG_7442.JPG
736D93B8-44C4-407B-BD1C-DE97B036CA60.JPG
  • 2nd Place Tech Olympics, Construction

    • Boston Mobbs

  • 5th Place Dance Trio

    • Emberlyn Jensen, Lily Hilton, & Bo Knight

  • 8th Place Tech Olympics, Rigging

    • Adric Gariety

  • 9th Place Tech Olympics, Stage Management

    • Alexis Terry

2021 Shakespeare CompetitioN, Oxford Division

2021 5A Region Competition

  • 1st Place Humorous Monologue

    • Christian Durrant

  • 2nd Place Musical Theatre

    • Aeva McLauchlin

  • 2nd Place One-Act: Freaky Friday

  • 3rd Place Pantomime

    • Emmalee Higginson & Jordan Hall

  • 3rd Place Overall

IMG_7202_Original.jpg
IMG_2070.jpg

2019 Shakespeare CompetitioN, Oxford Division

  • 1st Place Monologue

    • Hannah Bibler

  • 4th Place Ensemble Scene: Shakespeare's Murderesses in Cell Block Tango

  • 5th Place Monologue

    • Aeva McLauchlin

  • 9th Place overall

2019 International thespian festival

PHS represented the state of Utah at the International Thespian Festival with their one-act play Women & Wallace.  Performing to a sold out audience and receiving a standing ovation was a gratifying ending for all the students' hard work!  Students also competed in musical theatre and monologue events with William Wood receiving a straight superior medal.

IMG_2073.jpg

2019 4A State competition

  • 1st Place Musical Theatre

    • Natalie Edwards

  • 1st Place Classical Scenes

    • Hannah Bibler & Mikaeli Ringle

  • 2nd Place Dramatic Monologue

    • Kaitlyn Sharp

2019 4A Region Competition

  • 1st Place Dramatic Monologue

    • Kaitlyn Sharp

  • 2nd Place Pantomime

    • Stephen Johnson

  • 4th Place Overall

IMG_2074.jpg

2019 Utah Theatre Association

Awarded Scholarship for Technical Theatre: Clara Beddoes

2018 Shakespeare competition Oxford division

  • 1st Place Tech Olympics Lights

    • River Sprague

  • 1st Place Choral Small Group Division

  • 4th Place Tie in the Oxford Division Overall